Justyna Pietraszko

radca prawny

Jako radca prawny pomagam prowadzić biznes na każdym etapie rozwoju. Realizuję nieszablonowe pomysły, wspieram w codziennej działalności i szukam rozwiązań optymalnych w danej sytuacji. Tworzę umowy, regulaminy, polityki prywatności, rejestruję spółki, wdrażam RODO i pomagam we wszelkich problemach jakie napotyka dzisiejszy przedsiębiorca. Działam zdalnie na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę z o.o.

Q&A o spółce z o.o. cz. II

Justyna Pietraszko25 kwietnia 2022Komentarze (0)

Q&A o spółce z o.o. cz. II Twoje pytania i moje odpowiedzi

Też tak macie, że ze stycznia nagle zrobił się koniec kwietnia? Widzę, że nie tylko ja mam coraz więcej projektów i zadań. Wasze spółki i  działalności przynoszą nowe wyzwania, a te generują pytania do mnie. Zebrałam kolejną porcję pytań co oznacza tylko jedno- pora na Q&A o spółce z o.o. cz. II .

Jeden temat jest bezkonkurencyjny jeśli chodzi o ilość pytań jakie mi zadajecie. Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika cieszą się nieprzerwaną popularnością i nie ma tygodnia w którym nie zgłaszam zmiany umowy spółki, którą przygotowałam na prośbę moich przedsiębiorców.

Zdecydowanie zdenerwowała Was wysokość składki zdrowotnej, a właściwie jej rozliczanie od 2022 roku. To w zasadzie dodatkowe 9% daniny publicznej. Zarówno w kwestii wynagrodzenia członka Zarządu przyznanego na podstawie uchwały jak i tej płaconej w ramach prowadzonych JDG w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych.

Zmieniamy podstawy wynagrodzenia członków Zarządu, sporo z Was zmienia też JDG na spółki (o ile się to opłaca!).

Przejdźmy teraz do pytań.

Q&A o spółce z o.o. cz. II

Jaki jest bezpieczny podział udziałów między wspólnikami spółki z o.o. by ZUS nie stwierdził, że spółka jest jednoosobowa?

To zagadnienie, które nurtuje nie tylko rozpoczynających biznes w spółce z o.o. Także spółki funkcjonujące od lat w obrocie o to pytają.

Niestety, nie ma tu jednej i właściwej odpowiedzi.

Przyjmuje się, że gdy w spółce jest dwóch wspólników to minimalny „bezpieczny” podział to proporcja 90/10. Znajdziesz także poglądy, które mówią o podziale 85/15, 80/20.

Ja uważam, że nawet 50/50 można kwestionować na upartego. A w tej kwestii upartość (często oślą i nieuzasadnioną) organów możesz zaobserwować.

Przede wszystkim uważam jednak, że twierdzenie, że spółka jest jednoosobowa gdy jest dwóch wspólników w niemal każdym przypadku jest mocno wątpliwe. To moce wypaczenie idei spółki z o.o. jako odrębnego bytu prawnego i brak oddzielenia właścicieli udziałów i spółki jako podmiotu posiadającego zdolność prawną i do czynności prawnych.

Zwracam Twoją uwagę, że nie tylko podział własnościowy udziałów będzie argumentem dla organów. Oczywiście quorum (większość) wymagane do podjęcia uchwał jest sztandarowym argumentem. Ale nie tylko.

Znaczenie mogą mieć tu także uprawnienia jakie wspólnik posiada, powiązania z innymi wspólnikami itd.

Dlaczego ta jednoosobowa spółka z o.o. jest niekorzystna? Chodzi o oskładkowanie. Jedyny wspólnik spółki z o.o. jest zobowiązany do opłacania ZUS i składki zdrowotnej. Pojawia się też problem zarzadzania taką spółką gdyż wielu czynności trzeba dokonywać przed notariuszem.

Co może być powtarzającym się świadczeniem niepieniężnym wspólnika?

Katalog czynności, materiałów jakie wspólnik będzie „dostarczał” spółce jest bardzo szeroki.

Często jako świadczenia wspólnika w umowach spółek pojawiają się usługi. Będą to dla przykładu usługi marketingowe czy usługi księgowe.

W spółkach „branżowych” wspólnicy świadczą często usługi związane z działalnością spółki.

Spora grupa moich przedsiębiorców działa też w branży związanej z nieruchomościami i tutaj znajdujemy zawsze odpowiednie świadczenia, które później wprowadzam do umowy spółki. Tak samo można zazwyczaj wprowadzić świadczenia w spółce informatycznej, gastronomicznej czy fotograficznej.

Uważam, że kluczową kwestią dla Twoich powtarzających się świadczeń niepieniężnych jest odpowiedni zapis w umowie spółki.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tym temacie to zawsze  możesz się ze mną skontaktować i pomogę Ci wprowadzić świadczenia do Twojej spółki.

Czy spółka z o.o. może zbierać dane za pomocą newslettera?

No pewnie! Newsletter to jedno z najlepszych narzędzi marketingowych. Każda spółka z o.o. może prowadzić swój własny i zbierać subskrybentów.

Ważne jednak byś pamiętał by Twój newsletter był legalny.

Przy zapisie powinna być odpowiednio sformułowana informacja. Sam proces zapisu też powinien spełniać odpowiednie wymogi.

Jako, że będziesz administratorem danych i zapewne korzystać będziesz z wybranego systemu mailingowego (MailerLite, GetResponse, MailChimp itd.) to musisz podpisać umowę powierzenia danych.

Wielokrotnie powtarzam Ci, że trzeba dbać o dane osobowe. Przy newsletterze jest to szczególnie istotne. Działania marketingowe wysoko postawione na celowniku organów sprawdzających rzetelność przetwarzania danych przez przedsiębiorców.

O danych osobowych w spółce z o.o. przeczytasz więcej w tym artykule.

Prawo danych osobowych, wdrażanie RODO i zgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych to jedna z moich specjalizacji zawodowych i szczególnie uczulam Cię w zakresie danych osobowych.

Jeśli działasz albo zamierzasz działać w obszarze e-commerce to ochrona danych osobowych powinna być Twoim priorytetem.

Czy spółka może posiadać prawa autorskie?

Tak. Spółka z o.o. może być właścicielem praw autorskich, licencjodawcą, licencjobiorcą itd.

Zwraca się coraz większą uwagę na problem praw autorskich. I sądzę, że to dobrze. Ich naruszenie może Cię sporo kosztować.

Nie chodzi tu już tylko o aspekt finansowy. Równie boleśnie naruszenie może uderzyć w Twój wizerunek.

Nie rozpowszechniaj bezrefleksyjnie zdjęć, treści, programów.

W umowach w których pojawia się kwestia praw autorskich zawsze pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej firmy umowy.

Przeniesienie praw autorskich majątkowych zawsze wymaga co najmniej formy pisemnej. 

Nawet nie wiesz ile razy spotykam w praktyce umowę przenoszącą prawa autorskie, która zawarta została np. przy użyciu poczty elektronicznej. I wiesz co? Taka umowa nie przenosi praw autorskich. Można w takim wypadku co najwyżej kombinować z licencją, a to jest inny rodzaj rozporządzenia prawami autorskimi.

Czy muszę wpisać moją spółkę do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

Precyzując, do CRBR wpisujesz beneficjentów rzeczywistych.

Czyli w uproszczeniu osoby, które posiadają określoną ilość udziałów, zarządzają spółką. Takie, które maja wpływ na działania spółki i/lub czerpią ze spółki profity.

Każda spółka na beneficjentów rzeczywistych i dla każdej spółki zgłoszonej do KRS powinno być dokonane zgłoszenie także w CRBR.

Prowadzisz biuro wirtualne albo jesteś członkiem zarządu, pełniącego funkcję w oparciu o własną działalność? Koniecznie zajrzyj do wpisu AML w spółce z o.o.. Powinieneś zgłosić się do rejestrów w określonym terminie. 

I tym sposobem dotarliśmy do końca wpisu. Jak Ci się podoba?

Tak jak wspominałam wcześniej, będę co jakiś czas przygotowywać taką pigułkę pytań.

Ty także możesz dodać swoje.

Zawsze możesz skontaktować się ze mną poprzez zakładkę Kontakt 🙂

Justyna Pietraszko
radca prawny

Photo by Thomas Lefebvre on Unsplash

***

AML w spółce z o.o.

Dziś o temacie trochę mam wrażenie pomijanym, a bardzo ważnym. AML w spółce z o.o.

Pani Justyno, o co chodzi z tym rejestrem beneficjentów? Muszę się do niego rejestrować? Jak to zrobić? Ostatnio otrzymałam takie pytanie i postanowiłam, że odpowiem tutaj.

AML (Anti-Money Laundering) można rozumieć w uproszczeniu jako przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Ostatnie lata przyniosły nam nowe obowiązki [Czytaj dalej...]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justynę Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justyna Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: