Justyna Pietraszko

radca prawny

Jako radca prawny pomagam prowadzić biznes na każdym etapie rozwoju. Realizuję nieszablonowe pomysły, wspieram w codziennej działalności i szukam rozwiązań optymalnych w danej sytuacji. Tworzę umowy, regulaminy, polityki prywatności, rejestruję spółki, wdrażam RODO i pomagam we wszelkich problemach jakie napotyka dzisiejszy przedsiębiorca. Działam zdalnie na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę z o.o.

Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika

Justyna Pietraszko28 marca 2022Komentarze (0)

Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika to bardzo ciekawe rozwiązanie prawne opisane wprost w ksh.

Jednym z najpopularniejszych wpisów na blogu jest ten o świadczeniach niepieniężnych wspólnika na rzecz spółki.

Nie dziwi mnie to wcale. Jeśli szukasz legalnego sposobu na zmniejszenie swoich obciążeń względem Państwa to jest to jedna z opcji, którą możesz rozważać.

Ponieważ w marcu 2022 r. po raz pierwszy płacimy składkę zdrowotną na nowych zasadach (przypominam- 9% w przypadku wynagrodzenia członka zarządu wypłacanego na podstawie uchwały) to wielu z nas, przedsiębiorców, serce szybciej zabiło przy odczytywaniu wyliczeń z księgowości.

Niby człowiek wiedział, niby się spodziewał ale…. No właśnie ale. Czy to naprawdę wychodzi tak dużo?

Moi niezdecydowani przedsiębiorcy i wspólnicy spółek też wiedzieli. Dużą część z nich zdopingowała składka zdrowotna i teraz decydują się na wprowadzenie powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

Dziś przedstawiam Ci kilka najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na pytania z tej materii. Stanowią one dopełnienie do wpisu opisującego istotę powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnika.

Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika

Na czym mogą polegać powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika?

Wiem, że możesz mieć problem z określeniem przedmiotu świadczeń. Chcesz by spółka wypłacała Ci wynagrodzenie tym sposobem ale ciężko Ci powiedzieć jakie te świadczenia mają być.

Moja rada? Nie kombinuj. Jeśli spółkę już masz to pomyśl jakie prace cyklicznie dla niej wykonujesz.

Może zajmujesz się księgowością, a może świadczysz usługi? Możesz przyjmować pacjentów, obcinać włosy czy dbać o dobry PR spółki.

Pole możliwości jest naprawdę duże. Optymalny wybór podyktuj przede wszystkim tym czego spółka potrzebuje i tym co wykonujesz.

Jeśli masz problem z określeniem powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólników możesz do mnie napisać i razem znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

Czy w spółce wieloosobowej tylko jeden ze wspólników może być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych?

Tak. Jest to możliwe. Wspominałam już kiedyś na blogu, że obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych związany jest z udziałami, a nie osobą wspólnika. Udziały obciążone są świadczeniami niepieniężnymi wspólnika. Gdy je sprzedasz nabywca (nowy wspólnik) będzie zobowiązany do świadczeń.

Udziały związane ze świadczeniami może posiadać jeden wspólnik, kilku ze wspólników lub wszyscy.

Czy wspólnicy jednej spółki z o.o. muszą świadczyć takie same powtarzające się świadczenia niepieniężne?

Nie. Tak to nie działa. Możecie oczywiście ustalić, że wszyscy będziecie świadczyć usługi (np. lekarskie) na rzecz klientów spółki.

Nie jest to jednak obowiązek. Jeden wspólnik może świadczyć usługi lekarskie, drugi recepcyjne. Natomiast trzeci  na mocy umowy spółki może dostarczać zaopatrzenie.

rodo w spółce z o.o.

Czy wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika musi być określone w umowie spółki?

Nie. Wymaganie o którym musisz pamiętać to kwestia tego by wynagrodzenie zawsze było rynkowe. Świadczenie powinieneś wykonać i otrzymać za nie wynagrodzenie w wysokości takiej jaką otrzymałaby osoba trzecia świadcząca analogiczne czynności.

Czy można wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych do umowy spółki przez system s24 lub uchwałą zarządu?

Niestety nie. Mimo, że to rozwiązanie wynikające wprost z kodeksu to system s24 tego nie przewiduje. Zmiany umowy spółki musisz dokonać przed notariuszem i następnie zarejestrować przez PRS.

Zmiana jest kompetencją wspólników i zarząd spółki nie ma prawa dokonania zmiany w tym przedmiocie.

Justyna Pietraszko
radca prawny

Photo by Scott Graham on Unsplash

***

Wniesienie działalności do spółki

Wniesienie działalności do spółki z o.o. to jedna z opcji jaką możesz brać pod uwagę chcąc prowadzić biznes w spółce z o.o.

Pytacie mnie jak to przedsiębiorstwo wnieść do spółki. Ja odpowiadam, że sposobów jest kilka.

Ostatnio pisałam o przekształceniu JDG w spółkę z o.o.

Przeniesienie przedsiębiorstwa do spółki może nastąpić też poprzez jego aport [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justynę Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justyna Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: