„Przekształcenie działalności w spółkę z o.o. Czy zajmuje się Pani takim tematem? Księgowa wspominała, że to może być dobre rozwiązanie dla mojej działalności ale w sumie to sam nie wiem. Czym to się różnie od nowej spółki? Podobno podatkowo to może być mniej opłacalne, faktycznie tak jest? Kiedy będę miał spółkę z o.o. zamiast działalności? Mogę prowadzić wciąż działalność?” – takie pytanie otrzymałam ostatnio od przedsiębiorcy prowadzącego już całkiem sporą i bardzo dochodową jednoosobową działalność gospodarczą.
Z doświadczenia wiem, że pojęcie przekształcenia kojarzy Ci się z czymś mocno skomplikowanym i pracochłonnym.
Nie powiem, że jest to bułka z masłem. Daleka jednak jestem też od twierdzenia, że to lot na księżyc.
Przedstawię Ci dziś najważniejsze zagadnienia i będziesz mógł przemyśleć czy temat jest warty rozważenia w Twoim przypadku.
Duża część przedsiębiorców decyduje się na przekształcenie w momencie kiedy działalność zaczyna być obarczona większym ryzykiem lub gdy planują takie działanie podjąć.
Spółka z o.o. diametralnie zmienia kwestię odpowiedzialności za prowadzoną działalność gospodarczą. To ona odpowiada za ewentualnie niepowodzenia i długi, nie Ty ( i Twój majątek prywatny).
Przekształcenie działalności w spółkę z o.o.= zachowanie ciągłości działalności
Jedną z największych zalet przekształcenia jest możliwość zachowania ciągłości prowadzonej przez Ciebie działalności.
To ma kapitalne znaczenie.
A co to oznacza? Zmienia się jedynie forma organizacyjno- prawna (JDG staje się spółką z o.o.).
Nie powstaje nowy podmiot na gruncie prawa.
Ok, a co to oznacza dla Ciebie?
Jeśli prowadzisz firmę już wiele lat lub masz zawartą dużą ilość umów w ramach jednoosobowej działalności przekształcenie powoduje co do zasady przejście umów na spółkę z o.o. która powstaje w ramach przekształcenia.
Czyli nie musisz kłopotać się przeniesieniem umów, ulg, zezwoleń, decyzji etc. na nowy podmiot.
I to jest decydująca kwestia dla wielu z Was bo gdy np. prowadzisz firmę świadczącą usługi telekomunikacyjne czy usługi marketingowe to tych umów mogło zgromadzić się u Ciebie całkiem sporo. I przekształcenie pod kątem będzie dużo prostsze od przeniesienia przedsiębiorstwa do nowego podmiotu czy zmiany strony umowy.
Istnieją wyjątki od zasady sukcesji jednak generalnie wszystko przechodzi na spółkę z o.o.
To nie jest tak, że nagle wystawiasz fakturę z danymi nowego podmiotu. Pewne obowiązki masz jednak jak je spełnisz to możesz kontynuować płynnie działalność w nowej formie prawno- organizacyjnej bez większego zachodu.
Z doświadczenia powiem Ci, że to dla Ciebie wielkie ułatwienie.
To jest właśnie ta różnica między przekształceniem, a powstaniem nowej spółki. Ciągłość prowadzonej działalności jest zachowana.
Przekształcenie działalności w spółkę z o.o., a podatki
Ach, podatki. Sól w oku większości przedsiębiorców.
Nie mamy ich w Polsce aż tak wysokich jednak dla większości z nas ich rozdystrybuowanie delikatnie mówiąc nie zachęca do skwapliwego płacenia. Ale dziś nie o tym.
Może obiło Ci się o uszy, że przekształcenie się nie opłaca bo CIT jest wyższy. I cóż ja Ci powiem… to prawda.
Podstawowa stawka podatku dochodowego (CIT) dla spółki z o.o. to 19%.
Jednak mali podatnicy, czyli tacy, których przychody z działalności operacyjnej w roku podatkowym nie przekraczają 2 milionów euro mogą skorzystać z niższej stawki tj. 9% CIT.
Niestety, ustawodawca wprowadził ograniczenia co do możliwości skorzystania z niższej stawki.
Jednym z nich jest zakaz stosowania preferencyjnej stawki gdy spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej.
Co ważne! Ograniczenie obowiązuje w roku podatkowym w którym spółka rozpoczęła działalność (czyli po prostu rok przekształcenia) i w kolejnym roku podatkowym. Czyli jak przekształcisz działalność w roku 2022 to już w 2024 Twoja spółka będzie mogła płacić preferencyjny, 9% CIT.
Ile trwa przekształcenie JDG w spółkę z o.o.?
Uff… to zależy. Odpowiedź z repertuaru prawnika. I to taka, która wiem, że Cię nie zadowala.
Jest kilka czynników, które będą miały na to wpływ.
Uważam, że każde przekształcenie powinno być dokonane z głową i zgodnie z planem przygotowanym wedle Twoich potrzeb.
Trzymają nas przede wszystkim terminy wynikające z kodeksu spółek handlowych…. i sądy rejestrowe.
Ja mam kilka sposobów na przyspieszenie procesu ale czasem choćbym stała na rzęsach to pewnych rzeczy nie przeskoczymy.
Ale pamiętaj- im szybciej zaczniesz tym szybciej będziesz mieć spółkę z o.o.
Założyć możesz, że proces potrwa kilka miesięcy.
Czy można prowadzić działalność po przekształceniu w spółkę z o.o.?
Można. Przed przekształceniem możesz wydzielić część aktywów firmy do majątku prywatnego tak by nie były objęte przekształceniem. Będzie to miało określone skutki na gruncie prawa podatkowego i zachęcam do konsultacji z doradcą podatkowym w tej kwestii.
***
Jeśli planujesz przekształcenie i szukasz wsparcia to daj znać, chętnie pomogę Ci we wszystkich formalnościach i postaram się by przekształcenie było dla Ciebie jak najmniej obciążające.
***
Q&A o spółce z o.o. cz. I
Dziś zapraszam Cię do zapoznania się z wpisem Q&A o spółce z o.o. cz. I. O co chodzi?
Wychodząc naprzeciw pytaniom jakie otrzymuje od Was postanowiłam, że będę co jakiś czas przygotowywać wpis w którym…[czytaj dalej…].
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }