Wniesienie działalności do spółki z o.o. to jedna z opcji jaką możesz brać pod uwagę chcąc prowadzić biznes w spółce z o.o.
Pytacie mnie jak to przedsiębiorstwo wnieść do spółki. Ja odpowiadam, że sposobów jest kilka.
Ostatnio pisałam o przekształceniu JDG w spółkę z o.o.
Przeniesienie przedsiębiorstwa do spółki może nastąpić też poprzez jego aport albo sprzedaż do spółki.
Dziś weźmy więc na tapetę aport przedsiębiorstwa.
Aport to wkład niepieniężny wspólnika na poczet kapitału spółki.
Osobiście uważam, że to całkiem dobre rozwiązanie biznesowe. Trochę niedoceniane z uwagi na to, że wydaje się skomplikowane.
Powiedziałabym, że nie bardziej niż przekształcenie. Choć oczywiście zawsze jest płynne i zależy od kształtu Twojej firmy.
Ponieważ dziś omawiam aport przedsiębiorstwa powiem krótko czym to przedsiębiorstwo jest.
Na gruncie przepisów przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności.
Mówiąc wprost będą to np. nazwa, maszyny, nieruchomości, prawa wynikające z umów, prawa majątkowe, know- how, tajemnica przedsiębiorstwa itd.
Może Ci się wydawać, że opisanie czym jest Twoje przedsiębiorstwo jest trudne i nieintuicyjne.
Wierz mi, że to kwestia wprawy. Odpowiednie skategoryzowanie ma znaczenie i jak robi się to na co dzień, jak w moim przypadku, to po prostu wchodzi w krew.
Aport przedsiębiorstwa- wniesienie działalności do spółki
Wniesienie działalności do spółki to sposób na przeniesienie Twojej działalności do spółki.
Aport przedsiębiorstwa polega na wniesieniu go do spółki która powstaje lub takiej, która już istnieje.
Przedsiębiorstwo dołącza do nowego podmiotu i w przeciwieństwie do przekształcenia JDG w spółkę z o.o. nie ma tu jedynie zmiany formy organizacyjno- prawnej.
W praktyce skutkiem aportu jest m.in. przeniesienie maszyn, nieruchomości, know- how, wierzytelności. Różnie bywa z umowami ale o tym za chwilę.
Nie przeniesiesz aportem do spółki licencji, koncesji, zezwolenia, decyzji. Będziesz musiał uzyskać nowe (często sprawa jest tu jednak uproszczona i organy „przepisują” je bez większych problemów i dość szybko).
Dlatego to kwestia która będzie wpływać na Twoją decyzję o skorzystaniu z opcji aportu.
Nie bez znaczenia dla Ciebie będzie też to, że zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa nie są częścią przedsiębiorstwa.
Czyli jeśli jesteś zobowiązany do świadczenia usług na rzecz swoich klientów to będziesz musiał uzyskać ich zgodę na przejęcie Twoich obowiązków przez Spółkę z o.o., która przejmie przedsiębiorstwo.
Na „opłacalność” aportu będzie wpływać branża w której działasz, Twoje zobowiązania, ilość umów i inne czynniki, które dotyczą właśnie Twojej firmy.
Kodeks pracy przewiduje automatyczne przejście pracowników do spółki wraz z przedsiębiorstwem. Musisz tylko poinformować o tym swoich pracowników w odpowiednim terminie.
Aport to zazwyczaj nieco szybszy i tańszy sposób transformacji działalności w spółkę w porównaniu do przekształcenia JDG.
Jednocześnie decyzja o prowadzaniu biznesu w formie spółki z o.o. w oparciu o przedsiębiorstwo prowadzone w ramach JDG jest na tyle istotna, że pośpiech nie jest tu wskazany. Opłacalność musisz tu miarkować nie tylko w oparciu o finanse. Musisz mieć także na względzie inne czynniki. Liczy się np. ilość umów zawartych z klientami, istotność ciągłości formy prawno- organizacyjnej, branżę w której działasz.
Nie działaj pochopnie. Wybierzmy drogę, która jest dla Ciebie najlepsza.
Czy można wyłączyć z aportu poszczególne składniki przedsiębiorstwa?
Tak. Możesz wyłączyć z przedsiębiorstwa określone składniki. Możesz nawet prowadzić dalej działalność gospodarczą po wniesieniu przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o.
Ważne żeby pakiet składników, które chcesz przenieść do spółki spełniał wymogi charakteryzujące je jako przedsiębiorstwo jeśli mamy mieć do czynienia z aportem przedsiębiorstwa.
Wiem, że to może wydawać Ci się to mocno abstrakcyjne. Przedsiębiorstwo przedsiębiorstwu nierówne i każde będzie inne.
Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o., a podatki
Generalnie wniesienie działalności do spółki z o.o. w formie aportu jest neutralne podatkowo. Czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT czy PIT w momencie przeprowadzenia. Podatek dochodowy zapłacisz dopiero przy sprzedaży udziałów.
Wartość aportu określasz w umowie spółki. Wpływa ona na wysokość podatku PCC, który zapłacisz od wartości kapitału zakładowego pokrywanego aportem. Jeśli część aportu idzie na kapitał zapasowy to PCC nie jest opłacany w tej części.
Wartości aportu nie musi badać specjalista (biegły rewident). Problem może pojawić się gdy aport okaże sie niedoszacowany i wtedy możliwe, że trzeba będzie dopłacić odpowiednią kwotę.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa jako aport
Być może obiło Ci się o uszy pojęcie ZCP czyli zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ona także może być aportem do spółki.
Czym to ZCP jest? To nic innego jak wydzielona struktura Twojej firmy (część przedsiębiorstwa) która może działać jako odrębne przedsiębiorstwo. ZCP charakteryzuje się odrębnością organizacyjną (odrębne składniki materialne i niematerialne) i finansową. Może działać bez reszty składników Twojej firmy (pozostałej części przedsiębiorstwa).
Jeśli sądzisz, że aport działalności do spółki z o.o. może być dla Ciebie korzystny i chciałbyś to przedyskutować ze mną to zapraszam Cię serdecznie do kontaktu. Przeanalizujemy Twoją sprawę i dobierzemy optymalne rozwiązanie.
***
Przekształcenie działalności w spółkę z o.o.
„Przekształcenie działalności w spółkę z o.o. Czy zajmuje się Pani takim tematem? Księgowa wspominała, że to może być dobre rozwiązanie dla mojej działalności ale w sumie to sam nie wiem. Czym to się różnie od nowej spółki? Podobno podatkowo to może być mniej opłacalne, faktycznie tak jest? Kiedy będę miał spółkę z o.o. zamiast działalności? Mogę prowadzić wciąż działalność?” – takie pytanie otrzymałam ostatnio od przedsiębiorcy prowadzącego już całkiem sporą i bardzo dochodową jednoosobową działalność gospodarczą.
Z doświadczenia wiem, że pojęcie przekształcenia kojarzy Ci się z czymś mocno skomplikowanym i pracochłonnym… [czytaj dalej...]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }