Świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki czyli jeden z najgorętszych tematów dotyczących spółki z o.o. w ostatnim czasie.
Mówi się, że nowy rok, nowy Ty. Może na początek wystarczy jedno nowe postanowienie w umowie spółki?
Bez cienia wątpliwości wiem jedno. Jest taki jeden przepis kodeksu spółek handlowych, który nowy nie jest. Mimo to przeżywa właśnie renesans istnienia i przez wielu uważany jest za wielki skarb. Sposób na przechytrzenie Polskiego Ładu.
Artykuł 176 ksh wprowadzający powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki, bo o nim mowa, to sposób na wypłacenie pieniędzy ze spółki. Bez składki społecznej, zdrowotnej i bez CITu.
Pytania o to rozwiązanie dostaję od sierpnia praktycznie codziennie więc dziś powiem Ci jak to z tymi powtarzającymi się świadczeniami wspólnika na rzecz spółki jest.
Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki z o.o. – sposób na Polski Nowy Ład?
Tak jak wspominałam, art. 176 ksh nie jest nowym rozwiązaniem. Funkcjonuje w porządku prawnym od 1 stycznia 2001 roku (sprawdziłam z ciekawości bo doszły do mnie słuchy, że „nie wiadomo jak ZUS do tego podejdzie”).
Przyznam, że do czasu pierwszych sygnałów o Polskim Ładzie i „moje” spółki nieczęsto korzystały z tego rozwiązania. Teraz to się zmienia.
Nie było takiej potrzeby. Uchwała przyznająca wynagrodzenie członkom zarządu w zupełności wystarczała bo wspólnicy zazwyczaj są też członkami zarządu w spółkach, które wspieram. Ale przyszedł Polski Ład, a z nim obowiązkowa składka zdrowotna członka zarządu wynagradzanego na podstawie uchwały.
I to jest powód popularności niepieniężnych świadczeń wspólnika na rzecz spółki.
Każdy szuka oszczędności. Skorzystanie z całkowicie legalnego rozwiązania (które wprost wynika z przepisów!) nie świadczy o żadnym „kombinowaniu”.
Według mnie to po prostu świadome wykorzystanie przepisów prawa.
Ta kwestia dotyczy zazwyczaj spółek małych i średnich, gdzie wspólnicy i członkowie zarządu to po prostu te same osoby. Wspólnicy działają jako członkowie zarządu ale i świadczą w jej imieniu różne usługi, tworzą i sprzedają produkty.
Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika inkorporowałam też do spółek w których z jakiś powodów wspólnicy nie byli członkami zarządu. Oczywiście jest to nadal możliwe.
Na czym to polega? Wspólnik na mocy umowy spółki zobowiązany jest do określonego działania na rzecz spółki z o.o.
Umowa spółki zobowiązuje na przykład do świadczenia usług księgowo-kadrowych na rzecz spółki. Albo do dostawy określonego surowca np. jabłek czy węgla.
Z jednej strony wspólnik zyskuje „pewność” zbytu świadczeń, a z drugiej spółka „pewność” otrzymania świadczenia.
Świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki-kto może skorzystać?
Zapytasz czy uchwalę o wynagrodzeniu członka zarządu możesz zastąpić wprowadzeniem niepieniężnych świadczeń wspólnika na rzecz spółki.
Możesz ale pod pewnymi warunkami.
Przede wszystkim powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika nie mogą polegać na zarządzaniu spółką. Kompetencje zarządu należą do niego i tutaj nie ma mowy o takim zapisie.
Zarząd działa w sposób stały, ciągły. Taki sposób działania niesposób pogodzić z powtarzalnym (cykliczym) świadczeniem. Dlatego np. także udostępnienie infrastruktury informatycznej spółce nie będzie uznawane za powtarzalne świadczenie wspólnika.
Kolejny warunek to faktyczne wykonywanie świadczeń zgodnych z umową i w okresach w niej wskazanych. Nie możesz wskazać, że będziesz jako wspólnik świadczył 100 godzin miesięcznie usług consultingowych dla spółki (w tym jej klientów), a potem nie zajmować się tym wcale.
Takie działanie może być uznane przez organy za pozorne (de facto będzie po prostu takie).
I jak nie byłeś dotychczas członkiem zarządu pobierającym wynagrodzenie na podstawie uchwały to też nie bardzo jest co zastępować…
Pamiętaj, że omawiane świadczenia to nie tylko sposób na wyciągnięcie pieniędzy ze spółki. To także Twój obowiązek!
I jeszcze jedna ważna sprawa. Musisz być wspólnikiem spółki. Członek zarządu, który nie jest wspólnikiem z dobrodziejstwa art. 176 ksh nie skorzysta.
Jak opisać powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki w umowie spółki?
Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika w umowie spółki opisujesz w taki sposób by:
- wskazać przedmiot świadczeń (dostawa surowca, świadczenie usług);
- określenie powtarzalności (co tydzień/co miesiąc/ co dwa miesiące);
- wskazujesz ile udziałów obciążonych jest tym obowiązkiem (nie wszystkie Twoje udziały muszą Cię obligować do świadczeń, może to być np. 30 z Twoich 60 udziałów).
W umowie spółki wskazujesz też sposób ustalenia wynagrodzenia.
Można łączyć powtarzalne świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki z pełnieniem funkcji członka zarządu (a nawet z pobieraniem wynagrodzenia na podstawie uchwały). Wspólnik może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy zlecenia.
Jak to działa w praktyce?
Wspomniałam Ci już wcześniej, że świadczenia nie mogą być pozorne czyli dostarczasz co miesiąc drewno, świadczysz usługi marketingowe w wymiarze 10 godzin tygodniowo czy udzielasz konsultacji biznesowych klientom spółki w wymiarze do 50 godzin miesięcznie. Zgodnie z tym co wpisaliście do umowy spółki.
Twoje wynagrodzenie za świadczenia powinno być rynkowe (nie niższe, nie wyższe!).
Uważam, że dobrze dokumentować te Twoje świadczenia. Kontrole mogą się zdarzyć, pewnie teraz częściej niż dotychczas.
Ale to nie jest powód do paniki, tym bardziej do rezygnowania z powtarzalnych świadczeń wspólnika na rzecz spółki!
Wierz mi, organy państwowe, w tym ZUS, o tym rozwiązaniu prawnym wiedzą.
ZUS wie też, że w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika spółki z o.o. nie zostały wskazane jako jeden z tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.
A tak na marginesie, to patrząc na moje doświadczenie, stwierdzam, że organy państwowe tak średnio mają czas na analizę badania podstawy wypłaty Twojego wynagrodzenia. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że dla części urzędników wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu, a wspólnika- członka zarządu świadczącego świadczenia na rzecz spółki nie będzie stanowić różnicy. Chyba, że przyjdzie odpowiednia instrukcja z „góry” ze wskazówkami co i jak sprawdzać.
Jak faktycznie świadczysz lub będziesz świadczyć usługi, dostawy na tej podstawie to nie ma obaw.
Co daje takie rozwiązanie?
Jeśli jesteś wspólnikiem i członkiem zarządu to wprowadzenie powtarzających sie świadczeń niepieniężnych wspólnika daje ci oszczędność 9% wynagrodzenia członka zarządu, które dotychczas pobierałeś.
Umowa spółki wskazuje wynagrodzenie w sposób sztywny albo określa sposób jego obliczenia.
Członek zarządu, który nie pobiera wynagrodzenia na podstawie uchwały i nie ma innej umowy tworzącej obowiązek opłacania składek społecznych nie podlega zgłoszeniu do ZUS.
Jak wprowadzić powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika do umowy spółki?
Sposoby są dwa.
Obowiązek może wynikać z brzmienia umowy spółki, która jest zawiązywana przed notariuszem.
Druga opcja to zmiana umowy spółki i modyfikacja jej treści poprzez wprowadzenie powtarzalnych świadczeń niepieniężnych wspólników.
Co ważne, jeśli postanowienie ma być wprowadzone do umowy spółki już zarejestrowanej w KRS to zgodę na taką zmianę muszą wyrazić wszyscy wspólnicy.
Rejestracja spółki przez system S24 nie pozwala na wprowadzenie takiego zapisu. Zmiana umowy i wprowadzenie powtarzalnych świadczeń niepieniężnych wspólnika poprzez S24 także nie jest możliwa.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o powtarzających się świadczeniach niepieniężnych wspólnika na rzecz spółki z o.o.?
Wynagrodzenie należne z ich tytułu jest wypłacane niezależnie od kondycji finansowej spółki. Czy nawet jeśli saldo spółki jest na minusie to Twoje wynagrodzenie jest do wypłaty. To przejaw osobowego charakteru spółki z o.o. i odstąpienia od zasady ochrony kapitału spółki.
Zbycie udziałów obciążonych obowiązkiem świadczeń niepieniężnych wymaga zgody spółki.
Chętnie poznam Twoje spostrzeżenia dotyczące świadczeń wspólnika. Zostaw je w komentarzu. Jeśli myślisz o tym czy świadczenia niepieniężne na rzecz spółki są dla Ciebie to zawsze możemy to skonsultować.
AKTUALIZACJA: Rozwinięcie tematu powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnika znajdziesz we wpisie Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika.
Powtarzające się świadczenia niepieniężne przykłady
Świadczenia niepieniężne na rzecz spółki mogą być dla Ciebie. Założę się, że jedną z pierwszych fraz jakie wpisałeś w wyszukiwarce gdy chciałeś dowiedzieć się o nich więcej to powtarzające się świadczenia niepieniężne przykłady . Tak wynika z rozmów jakie prowadzę z moimi spółkami i przedsiębiorcami. Mogę Cię nieco zmartwić ale powiem Ci, że to średni pomysł by powtarzające się świadczenia niepieniężne wprowadzać do umowy spółki w oparciu o takie rozeznanie….
Dlaczego? Powód jest prozaiczny. Twoja spółka jest wyjątkowa. Jedna i niepowtarzalna. Świadczenia niepieniężne na rzecz spółki jakie będziesz świadczyć jako wspólnik powinny być spójne z potrzebami spółki. Powtarzające się świadczenia niepieniężne absolutnie nie mogą być wprowadzone „z automatu bo w spółce x też tak mają”.
Odpowiedz jako wspólnik spółki na jedno pytanie. Jakie świadczenia niepieniężne na rzecz spółki teraz świadczysz? Założę się, że o ile w jakikolwiek sposób działasz w spółce, to na pewno już teraz powtarzające się świadczenia niepieniężne Cię dotyczą.
Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że fraza powtarzające się świadczenia niepieniężne przykłady nie jest złotym rozwiązaniem. Powtarzające się świadczenia niepieniężne w Twojej spółce powinny być indywidualne.
Nie zrozum mnie źle, zapoznanie z przykładami może być przydatne. Może dać Ci wskazówkę co do tego jak określisz powtarzające się świadczenia niepieniężne w Twojej spółce. Przemyśl po prostu czy na pewno musisz opisać tak samo jak spółka z nieznanej Ci branży i z niewiadomym modelem prowadzenia biznesu. Jeśli masz wątpliwości to służę pomocą!
Justyna Pietraszko
radca prawny
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash
***
Składka zdrowotna członka zarządu
A dziś o tym co nowe i nieuniknione.
Składka zdrowotna członka zarządu, który otrzymuje wynagrodzenie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.
Nie przesadzę pisząc, że ponad 50% (obstawiam, że dużo więcej) członków zarządu sprawuje funkcję w spółce właśnie na podstawie powołania i pobiera…[Czytaj dalej…]
#świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki #świadczenia niepieniężne na rzecz spółki #powtarzające się świadczenia niepieniężne przykłady #świadczenia niepieniężne na rzecz spółki
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dziękuję za kompleksowe przedstawienie tego skomplikowanego zagadnienia. Osobiście uważam praktyczne zastosowanie tego rozwiązania za możliwe ale ryzykowne, ponieważ:
1. Twoje wynagrodzenie za świadczenia powinno być rynkowe (nie niższe, nie wyższe!). I tu pojawia się pierwszy problem. Jakie usługi może świadczyć wspólnik/członek zarządu na rzecz spółki?
a) Wystawianie faktur, rozliczanie delegacji krajowych i zagranicznych, opisywanie faktur zakupowych etc. Ale ile po cenach RYNKOWYCH jest taka praca? Np. wystawienie faktury 5PLN, opisanie faktury kosztowej 5PLN, rozpisanie delegacji krajowej 10PLN, a zagranicznej 20PLN. Załóżmy, że jest to mała spółka z o.o. i takich dokumentów będzie w miesiącu pomiędzy 30 a 50. Wynagrodzenie rynkowe: przyjmijmy 400PLN/m-c. Rocznie 4800PLN. Oszczędzamy 432PLN (9%) rocznie. No, i musimy zapłacić jeszcze notariuszowi za zmianę umowy spółki. Zysk – wątpliwy.
b) Dostawy określonego surowca np. jabłek czy węgla. I tu pojawia się pytanie – ile taka praca jest warta? Jeśli będę dowozić surowce 1x w tygodniu (8h), to moje świadczenia niepieniężne powinny odpowiadać 20% wynagrodzenia kierowcy furgonu dowożącego jabłka/węgiel (załóżmy, że koszt takiego pracownika to 5000PLN / m-c). Policzmy: 5000PLN x 20% = 1.000PLN. Rocznie 12.000PLN. Wygląda lepiej. Ale tutaj US bardzo łatwo mógłby bardzo łatwo sprawdzić wartość moich świadczeń:
– proszę przedstawić dowody, że takie dostawy miały miejsce w każdym tygodniu w roku 2022
– proszę udowodnić, że czas poświęcony w ciągu dnia faktycznie wynosił 8h (np. że nie kupował Pan jabłek w Auchan oddalonym o 1km od Pana sklepu i nie przewoził ich Pan do swojego sklepiku osiedlowego).
Jeśli będziemy mieć braki w dokumentach – zostaniemy pogrążeni podczas wizyty US
c) Działania marketingowe / konsulting – np. 50h/m-c. To brzmi lepiej. Ale znowu: w razie kontroli tutaj będzie trzeba wykazać działania, które miały miejsce. Jeśli było to 50h w styczniu, 50h w lutym itd., to trzeba będzie mieć dowody, że zdarzenia miały miejsce. Np. spotkanie z klientem X w Łodzi w dniu 12.1.2022 w celu szczegółowego omówienia nowego portfolio produktów firmy ze szczególnym naciskiem na produkt Alfa. Dowody: folder reklamowy, rachunek z hotelu z Łodzi, korespondencja z klientem po spotkaniu. W razie inspekcji US nie wystarczy powiedzieć – „byłem w różnych miejscach i spotkałem wielu potencjalnych interesujących klientów, ale biznes jakoś nie wypalił”. I tutaj dochodzi kwestia wyceny usług: trudno to zrobić – nie ma punktów odniesienia => łatwo podważyć.
2. Drugi problem – psychologiczny. Dla większości przedsiębiorców wezwanie od US jest źródłem stresu. Przedsiębiorcy są fachowcami w swojej dziedzinie ale niezbyt dobrze pojmują wszelkie zawiłości naszego systemu podatkowego i starają się unikać niepotrzebnych spotkań z tą instytucją. W tym przypadku pojawia się pytanie: może lepiej zrezygnować z oszczędności kilkuset / kilku tysięcy PLN z art. 176KSH ale za to lepiej spać?
Moim zdaniem:
Opcja redukcji obciążeń podatkowych bardzo ciekawa, ale niełatwa do zastosowania i zwiększająca szansę na kontrolę ze strony US: „…chyba, że przyjdzie odpowiednia instrukcja z „góry” ze wskazówkami co i jak sprawdzać”.
Będę obserwować dalszy rozwój sytuacji.
Dziękuję za tak obszerny komentarz! Rozumiem Pana tok myślenia, faktycznie nie zawsze powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika będą remedium na ułożenie procesu w spółce. Z mojego doświadczenia wynika, że mimo wszystko przy odpowiednio przemyślanej konstrukcji (pod uwagę bierzemy wiele czynników takich jak rodzaj świadczeń, szacowane zyski, planowany rozwój spółki, częstotliwość świadczeń) to może dobrze sie sprawdzać w spółce (i sprawdza się już w wielu!). Szacunki pokazują, że przy większych kwotach „oszczędność” składki zdrowotnej może być już na tyle znacząca, że pozwoli choćby na inwestycję w spółkę czy znacząco większą wypłatę wspólnika. Dla wielu wspólników-członków zarządu opłacanie składki zdrowotnej z tytułu pobierania wynagrodzenia na podstawie uchwały jest też nie do przyjęcia gdy mają inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (de facto opłacają kolejną składkę zdrowotną bez otrzymania dodatkowego profitu). Jeśli chodzi o rozliczalność wspólnika z wykonanych świadczeń to nie uważam, żeby takie rozwiązanie rodziło dużo większe obowiązki w porównaniu do np. umowy zlecenia. W kwestii kontroli… tutaj tak naprawdę nigdy nie wiemy co zwróci uwagę organów. Zapewne częściej usłyszymy o kontroli także pod kątem rozwiązania wynikającego z art. 176 ksh z prozaicznej przyczyny- po prostu zaczyna ono funkcjonować na dużo większą skalę 🙂 Generalnie przewiduję, że kontroli w różnych aspektach może być więcej, nie tylko kontroli spółek handlowych więc pytanie czy istnieje jakaś forma prowadzenia biznesu, która pozwoli na jej uniknięcie. Niestety, raczej nie. Odpowiednio skonstruowany zapis w umowie spółki i wypracowanie rozsądnego procesu dokumentacji świadczeń wspólnika to klucz do spokoju ducha wspólników obciążonych zapisem i spółki. Moim zdaniem przed wprowadzeniem do umowy spółki zagadnienie powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólnika warto przemyśleć w wielu aspektach (wspólnicy których wspieram rozważają zmiany ze mną, czasem też z doradcą podatkowym) jednak nie trzeba się go bać. Ja także trzymam rękę na pulsie, będę informować jeśli pojawią się nowości w temacie 🙂
Witam. Czy zakładając spółkę z o.o, która jako zakres działalności uwzględnia sprzedaż przedmiotów handmade można w ramach takich świadczeń niepieniężnych uwzględnić wykonanie takich przedmiotów i dostarczenie spółce?
Sądzę, że istnieje taka opcja 🙂 Nie znam dokładnego stanu faktycznego lecz bazując na podstawie swojego doświadczenia uważam, że takie świadczenia mogą być brane pod uwagę na gruncie świadczeń wspólnika. Najważniejszy jest odpowiedni zapis w umowie, który będzie podstawą świadczeń i wypłaty wynagrodzenia. Postanowienie jak najbardziej można zawrzeć w umowie spółki, która będzie dopiero zawiązywana.