Dziś wpis w elektryzującym temacie. Polski Nowy Ład a spółka z o.o.
Rok 2021 przyniósł nam tysiące zmian prawnych. Ustawy związane z sytuacją epidemiologiczną zmieniły wiele przepisów i wydawać może się, że nie zawsze mają jakikolwiek związek z tą kwestią.
Przyniósł też tzw. Polski Nowy Ład czyli upraszczając zmianę ustaw podatkowych. Zmiana dotyka przedsiębiorców zwłaszcza w kontekście składki zdrowotnej, rozliczania współpracy z podmiotami powiązanymi czy sposobów opodatkowania podatnika.
Ustawodawca argumentuje, że to ustawa mająca „wspierać biznes”.
Praktycy i przedsiębiorcy mają raczej inne zdanie.
Zapytasz o co chodzi w tym Polskim Nowym Ładzie. Założenie jest takie, że ma być lepiej. Pytanie komu.
Zmiana obejmuje też Twoją spółkę z o.o.
Polski Nowy Ład a spółka z o.o.- omijanie podwójnego opodatkowania i ukryta dywidenda
W kontekście spółki z o.o. szczególnie interesujące jest pojęcie „ukrytej dywidendy” przez którą ustawodawca rozumie wypłacanie pieniędzy ze spółki na rzecz podmiotu powiązanego (wspólnika, podmiotu powiązanego ze wspólnikiem) w celu uniknięcia wypłaty w formie dywidendy. Przypomnę, że dywidendę wspólnik opodatkowuję 19% PIT.
Chodzi tu o koszty, które spółka generuje poprzez wypłaty na rzecz podmiotu powiązanego w celu zmniejszenia zysku spółki i zmniejszenia zobowiązań podatkowych (generalnie upraszczając- optymalizację podatkową na linii wspólnik- spółka).
Sąd trzy przesłanki, które stanowią wg ustawodawcy o tym, że koszty spółki są ukrytą dywidendą:
- wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia w jakikolwiek sposób są uzależnione od osiągnięcia zysku przez spółkę lub wysokości tego zysku
- racjonalnie działająca spółka nie poniosłaby takich kosztów lub mogła ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany
- koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem przed utworzeniem spółki.
Ukryta dywidenda, a działalność spółki
Możesz być właściwie pewien, że organy państwowe wykorzystają ukrytą dywidendę w swoim interesie (czyli interesie Państwa). Ty będziesz to widział inaczej.
Nieracjonalność działania spółki, którą będą widzieć organy w czasie kontroli będzie w większości przypadków zupełnie racjonalna na Ciebie (spółki).
Trzeba liczyć się z kwestionowaniem zasadności kosztów spółki typu opłata za najem nieruchomości należącej do wspólnika spółce czy za świadczenie usług outsourcingowych wspólnika spółce.
Uważam jednak, że wciąż możliwa będzie legalna i nieobjęta pojęciem ukrytej dywidendy współpraca podmiotu powiązanego i spółki.
Ważne jest by procesy ułożone były w sposób przejrzysty, zasady były jasne i poparte stanem faktycznym oraz potrzebami spółki.
Świadczenia comiesięcznych usług graficznych o wartości kilku tysięcy spółce, która działa w branży outsourcingu sprzątania raczej tu nie uratujesz.
Nawet teraz takie rozwiązanie raczej się nie ostoi w razie kontroli. Przepisy o cenach transferowych obowiązują i razem z Nowym Ładem mocno ukracają pole manewru do nadużyć. I ja wiem, że nie każde świadczenie wspólnika na rzecz spółki to próba „wykręcenia” się od podatków.
Niesprawiedliwe jest z mojej perspektywy takie podejście, które wszystkie współprace z podmiotem powiązanym niejako z automatu klasyfikuje się jako próby nadużycia prawa i unikania podatków.
Bardzo często, zwłaszcza w rodzinnych spółkach, współpraca między podmiotami powiązanymi jest ostoją sprawnej i pewnej współpracy. Obawiam się, że nowe przepisy w znacznej mierze będą uderzeniem w tego rodzaju powiązania. Zobaczymy za jakiś czas czy moje obawy są uzasadnione. Mam nadzieję, że nie.
Z automatu za ukrytą dywidendę będą uważane umowy najmu nieruchomości wspólnika na rzecz spółki.
Co ważne, masz czas na przemyślenie zmian w swojej spółce w kontekście ukrytej dywidendy. Definicja, którą wskazałam powyżej, wchodzi w życie 1 stycznia 2023 r.
Kiedy ukryta dywidenda nie obowiązuje?
Po kilku dość ciężkich do strawienia informacjach teraz mam dla Ciebie dobrą.
Ukryta dywidenda nie zawsze obowiązuje na gruncie nowych przepisów!
Ustawodawca wyłączył przepisy o ukrytej dywidendzie w sytuacji gdy mamy do czynienia z pkt. 2 lub 3 wskazanymi powyżej (nieracjonalność kosztów lub korzystanie z aktywów wspólnika za wynagrodzeniem) jeśli suma wartości tych kosztów jest niższa od kwoty księgowego zysku brutto spółki za dany rok obrotowy, w którym te koszty uwzględnione w wyniku finansowym.
Dla praktycznego wyjaśnienia poniżej przedstawiam przykład:
Stan faktyczny: Spółka ma 300 tysięcy złotych przychodu za rok podatkowy, koszty uzyskania przychodu wynoszą 100 tysięcy złotych, w tym koszty najmu pomieszczeń biurowych od wspólnika 50 tysięcy złotych.
Czy mamy do czynienia z ukrytą dywidendą? Nie. Spółka nie wyłącza kosztów uzyskania przychodu z tytułu najmu. Zysk spółki to 200 tysięcy złotych. Tutaj koszty najmu wynoszą 50 tysięcy złotych, a więc mniej niż 200 tysięcy złotych zysku.
A teraz przykład kiedy ukryta dywidenda „zadziała”:
Stan faktyczny: Spółka ma 250 tysięcy złotych zysku, koszty uzyskania przychodu wynoszą 200 tysięcy złotych, w tym 150 tysięcy złotych to koszty najmu pomieszczeń biurowych od wspólnika.
Czy mamy do czynienia z ukrytą dywidendą? Tak. Koszty najmu pomieszczeń biurowych spółka musi wyłączyć. Koszty najmu wynoszą 150 tysięcy złotych, a więc więcej niż 50 tysięcy złotych zysku spółki.
Przestrzegam Cię jednak byś i tak nie tracił z pola widzenia kwestii cen transferowych. Nawet jeśli ukryta dywidenda nie obowiązuje to mogą obowiązywać inne przepisy. Zwłaszcza te o transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Polski Nowy Ład a spółka z o.o.- składka zdrowotna w spółce z o.o.
Kolejny temat o którym pewnie chcesz wiedzieć więcej to składka zdrowotna. Dlaczego dotyczy ona spółki z o.o.?
Nowy pakiet przepisów mocno zmienia zasady.
Zmianę uznaje się za niekorzystną. Dlaczego?
Składka zdrowotna będzie proporcjonalna do zarobków i nie będzie można odliczyć jej od kwoty do opodatkowania (czyli nie dość, że zapłacisz wyższą kwotę składki zdrowotnej to jeszcze zapłacisz wyższy PIT).
Na dzień dzisiejszy przyznanie wynagrodzenia członkowi zarządu, który działa na podstawie mianowania jest jednym z najpopularniejszych sposób optymalizacji podatkowej. Wynagrodzenie jako członek zarządu opodatkowujesz podatkiem PIT. Nie ma składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
To się zmienia.
Płatnikiem składki zdrowotnej członka zarządu pobierającego wynagrodzenie na podstawie powołania będzie spółka. Czyli spółka pobiera i opłaca zaliczkę na poczet składki zdrowotnej.
A jaka będzie wysokość składki zdrowotnej?
9% obliczane od wartości wynagrodzenia członka zarządu.
Jeśli członek zarządu działa na podstawie powołania ale bez wynagrodzenia to spółka nie będzie opłacać jego składki zdrowotnej. W tym przypadku obowiązek uiszczenia składki zdrowotnej nie obowiązuje.
Przyda Ci się: strona rządowa o Polskim Ładzie, ustawa z dn. 23 listopada 2021 r.
Słowa kluczowe: polski ład spółka z oo, polski ład a działalność gospodarcza, polski ład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, polski ład w sp. z o.o, polski ład w spółce z o.o, polski ład zmiany dla spółka z oo
***
Polski Nowy Ład- wady i zalety spółki z o.o.
Prawda jest taka, że to opłacalność spółki z o.o. bardzo zależy. Między innymi od tego jaki biznes prowadzisz, jakie masz koszty i oczywiście przychody.
Spółka z o.o. to nie tylko „optymalizacja”, „ograniczenie odpowiedzialności” i odrębny podmiot, który działa samodzielnie na gruncie prawa.
Poniżej przedstawiam Ci więc wybrane zagadnienia związane ze spółką z o.o…. [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }