Justyna Pietraszko

radca prawny

Jako radca prawny pomagam prowadzić biznes na każdym etapie rozwoju. Realizuję nieszablonowe pomysły, wspieram w codziennej działalności i szukam rozwiązań optymalnych w danej sytuacji. Tworzę umowy, regulaminy, polityki prywatności, rejestruję spółki, wdrażam RODO i pomagam we wszelkich problemach jakie napotyka dzisiejszy przedsiębiorca. Działam zdalnie na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę z o.o.

Zawarcie umowy w spółce z o.o.

Justyna Pietraszko23 listopada 2021Komentarze (0)

Dzisiejszy wpis zainspirowany jest postem który ostatnio zobaczyłam podczas przeglądania Facebooka. Chodzi o zawarcie umowy w spółce z o.o.

Jak zawrzeć umowę ze spółką z o.o.? Czy potrzebna jest do tego uchwała? Czy wspólnik albo członek zarządu może to zrobić?

No właśnie, jak zawierać umowy ze spółką  z o.o.?

Zawarcie umowy w spółce z o.o.- informacje ogólne

Generalnie zasada jest prosta- zawarcie umowy w spółce z o.o. koordynuje zarząd. W jednym z poprzednich wpisów znajdziesz informacje o tym w jaki sposób zarządza się spółką z o.o. 

Zazwyczaj to członkowie zarządu podpisują umowy.

Jeśli szukasz informacji na temat tego kto jest członkiem zarządu albo potrzebujesz potwierdzić tę informację to jest ona powszechnie dostępna w KRS. Sprawdzenie danych spółki jest bezpłatne i nie wymaga logowania.

Znajdziesz tam także informację o sposobie reprezentacji spółki (czyli czy umowę ma podpisać jeden członek zarządu czy więcej).

Umowa w spółce z o.o., a uchwała

Ostatnio jeden z przedsiębiorców zapytał mnie czy do zawarcia umowy o pracę dla spółki czy umowy o wykonanie grafik przez studenta dla spółki potrzebna jest jakaś uchwała.

I tutaj odpowiem, że zazwyczaj nie. Jeśli umowa spółki nie nakłada takich obowiązków to zarząd normalnie zawiera umowy samodzielnie.

Ale pytanie nie jest całkiem bezpodstawne bo widzisz, istnieje w kodeksie spółek handlowych zestawienie umów, których zawarcie poprzedzone powinno być uchwałą zgromadzenia wspólników.

Wartość umowy zawieranej ze spółką z o.o.

Pamiętaj też, że potrzebujesz zgody wyrażonej uchwałą wspólników na zaciągnięcie zobowiązania o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Jeśli kapitał zakładowy Twojej spółki wynosi minimalne pięć tysięcy złotych, a umowa spółki nie wprowadza wyłączenia kodeksowego przepisu to przed zawarciem umowy  o wartości powyżej dziesięciu tysięcy złotych powinno się podjąć ww uchwałę.

Często spółki zapominają sprawdzić tę kwestię. Brak uchwały nie powoduje nieważności umowy ale może pociągać odpowiedzialność członków zarządu.

W okresie dwóch miesięcy po zawarciu umowy bez wymaganej zgody istnieje możliwość „zatwierdzenia” umowy przez wspólników.

Polski ład a spółka z o.o.

Prokurent w spółce z o.o.

Zapytasz kto to jest prokurent. Najprościej mówiąc to taki specjalny pełnomocnik spółki z o.o.

Zakres działania prokurenta jest prawie taki sam jak zakres działania członków zarządu.

Prokurent może zawierać w mieniu spółki umowy, reprezentować ją przed organami czy w sądzie.

Zapytasz kto może być prokurentem? Tylko pełnoletnia osoba fizyczna, osoba prawna nie ma takiej możliwości.

Zarząd ustanawia prokurenta przy czym uchwałę podejmują członkowie zarządu jednomyślnie. Zarząd przygotowuje także pisemny dokument z którego wynika powołanie prokurenta i podpisuje go zgodnie z zasadami reprezentacji.

Powołanie prokurenta trzeba zgłosić do KRS. Podobnie jak w przypadku członków zarządu, w KRS znajdziesz informacje o osobie prokurenta.

Dodam jeszcze, że wspólnik może być prokurentem spółki. Nie powinno się jednak łączyć roli prokurenta i członka zarządu.

Umowa spółki z członkiem zarządu

Bardzo ważne jest żebyś pamiętał, że w umowie między członkiem zarządu, a spółką, spółki nie reprezentuje zarząd, a pełnomocnik. Ewentualnie może w takiej sytuacji umowę podpisać Rada Nadzorcza.

Jeden z kolejnych wpisów poświęcę temu tematowi bo  spotykam dużo wątpliwości w tym temacie w mojej codziennej pracy.

Umowa spółki ze wspólnikiem

Jeśli spółka z o.o. zawiera umowę ze swoim wspólnikiem to tutaj tak jak przy każdej innej umowie może działać zarząd (chyba, że wspólnik jest członkiem zarządu!).

 

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justynę Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justyna Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: