Justyna Pietraszko

radca prawny

Jako radca prawny pomagam prowadzić biznes na każdym etapie rozwoju. Realizuję nieszablonowe pomysły, wspieram w codziennej działalności i szukam rozwiązań optymalnych w danej sytuacji. Tworzę umowy, regulaminy, polityki prywatności, rejestruję spółki, wdrażam RODO i pomagam we wszelkich problemach jakie napotyka dzisiejszy przedsiębiorca. Działam zdalnie na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę z o.o.

Zarządzanie spółką z o.o.

Justyna Pietraszko29 września 2021Komentarze (0)

Jeśli zaczynasz swoja przygodę ze spółką z ograniczona odpowiedzialnością i zastanawiasz się jak ta spółka funkcjonuje w praktyce to ten wpis jest dla Ciebie. Co oznacza tak właściwie pojęcie „zarządzanie spółką z o.o.”?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarządza Zarząd. Status wspólnika nie uprawnia Cię do podejmowania decyzji w imieniu spółki z o.o. Będąc wspólnikiem masz jednak realny wpływ na to jakie osoby będą członkami Zarządu sp. z o.o. 

Bo to właśnie zgromadzenie wspólników zazwyczaj (o ile w umowie spółki nie zostanie postanowione odmiennie) decyduje m.in. o tym kto zostanie członkiem Zarządu sp. z o.o.

Zgromadzenie wspólników posiada też kompetencje dotyczące kluczowych dla spółki decyzji np. może być wymagana zgoda Zgromadzenia Wspólników na zawarcie umowy.

Czy wspólnik spółki z o.o. może być członkiem Zarządu? Czyli zarzadzanie spółką z o.o. przez wspólnika będącego członkiem Zarządu.

Tak. W praktyce często można spotkać się z takim rozwiązaniem.

Osoby fizyczne chcą limitować swoją odpowiedzialność względem działalności gospodarczej z jednoczesnym zachowaniem kontroli i możliwością działania w imieniu spółki.

Wtedy często przyjmują rozwiązanie polegające na pełnieniu funkcji członka Zarządu.

Oczywiście wpływ na funkcjonowanie spółki poprzez Zarząd wspólnik ma zazwyczaj zapewniony już przez wybór członków Zarządu.

Pełnienie funkcji członka Zarządu pozwala jednak na bezpośrednie reprezentowanie Spółki, zawieranie umów w imieniu spółki itd.

Jak działa Zarząd spółki?

Zarząd spółki składa się zazwyczaj co najmniej z Prezesa Zarządu i dodatkowych członków (zazwyczaj to 2-5 osób przy zarządach wieloosobowych ale można spotkać spółki z jeszcze większa ilością osób zarządzających).

Zarząd reprezentuje spółkę w sposób określony w umowie Spółki. Możliwe są różne wariacje reprezentacji w osobowym aspekcie sposobu reprezentacji- jednoosobowo, wieloosobowo czy członek zarządu z prokurentem.

Czy wspólnikowi opłaca się być członkiem Zarządu?

Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta ale wiem, że nie takiej zadający pytanie oczekuje. To zależy. Zazwyczaj tak.

Rozsądne rozplanowanie organizacji spółki, wyliczenie prognozowanych przychodów pod kątem podatkowym i odpowiednie zapisy w umowie spółki mogą sprawić, że pełnienie funkcji członka Zarządu w Twojej spółce będzie dla Ciebie bardzo opłacalne. I to nie tylko z finansowego punktu widzenia ale także w aspekcie odpowiedzialności za działalność spółki. Zarządzanie spółką z o.o. powinno odbywać z uwzględnieniem różnych płaszczyzn.

Wszystko zależy od rodzaju działalności spółki, skali działalności, klienteli czy ryzyka jakie wiąże się z daną działalnością. Przed rozpoczęciem działalności warto rozważyć wszystkie czynniki i wybrać formę najlepszą dla siebie. Każda sytuacja jest niepowtarzalna i biznes powinien przybrać kształt adekwatny do niej.

Polski ład a spółka z o.o.

Czy Zarząd działa wedle swojego uznania?

Zarząd powinien działać w jak najlepszym interesie spółki. Członkowie Zarządu teoretycznie mają swobodę działania (o ile umowa spółki nie limituje ich działań, są też ograniczenia wprost wskazane w kodeksie spółek handlowych).

Nie zapominajmy, że członkowie zarządu powoływani są przez wspólników więc zawsze powinni mieć na uwadze także ich interes. W przeciwnym razie muszą liczyć się z możliwością utraty statusu członka Zarządu.

 Jak wygląda zarządzanie spółką z o.o. i w jaki sposób Zarząd podejmuje decyzje?

Sposób działania Zarządu w dużej mierze zależy od umowy spółki i ilości członków Zarządu.

Praktyką jest, że Zarządy wieloosobowe podejmują uchwały Zarządu na spotkaniach Zarządu w sprawach przekraczających bieżąca działalność spółki.

Często Prezes Zarządu ma decydujący głos w razie remisu podczas głosowania. Zasadą jest sporządzanie protokołów z obrad Zarządu.

W Zarządach jednoosobowych nie ma spotkań kolegialnych z oczywistego względu.

Podsumowanie

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi Zarząd. Członkiem Zarządu może być wspólnik spółki. Takie rozwiązanie często opłacalne jest dla osoby fizycznej i to nie tylko w aspekcie finansowym.

Pamiętać jednak trzeba, że w umowie spółki powinny znaleźć się odpowiednie zapisy. Sposób reprezentacji spółki wspólnicy mogą ukształtować w dowolny sposób w granicach ksh.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justynę Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justyna Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Następny wpis: