Justyna Pietraszko

radca prawny

Jako radca prawny pomagam prowadzić biznes na każdym etapie rozwoju. Realizuję nieszablonowe pomysły, wspieram w codziennej działalności i szukam rozwiązań optymalnych w danej sytuacji. Tworzę umowy, regulaminy, polityki prywatności, rejestruję spółki, wdrażam RODO i pomagam we wszelkich problemach jakie napotyka dzisiejszy przedsiębiorca. Działam zdalnie na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę z o.o.

Polski Nowy Ład- wady i zalety spółki z o.o.

Justyna Pietraszko07 grudnia 2021Komentarze (0)

O czym przeczytasz dziś na moim blogu? Wpis o trochę sztampowym tytule Polski Nowy Ład- wady i zalety spółki z o.o. ma Ci przybliżyć kwestię tego czy spółka z o.o. będzie Ci się opłacać w kontekście Polskiego Nowego Ładu.

Zakreślam temat tego co to jest spółka z o.o.  Pokrótce opisuję jak działa żebyś miał zarys tego jak to wszystko wygląda.

Prawda jest taka, że to opłacalność spółki z o.o. bardzo zależy.  Między innymi od tego jaki biznes prowadzisz, jakie masz koszty i oczywiście przychody.

Spółka z o.o. to nie tylko „optymalizacja”, „ograniczenie odpowiedzialności” i odrębny podmiot, który działa samodzielnie na gruncie prawa.

Poniżej przedstawiam Ci więc wybrane zagadnienia związane ze spółką z o.o.

Mogą one wpłynąć na Twoją decyzję co do wyboru formy prowadzenia Twojej działalności.

Polski Nowy Ład- wady i zalety spółki z o.o.- jak stać się wspólnikiem

Wspólnikiem spółki z o.o. możesz stać się m.in. poprzez:

  • założenie spółki z o.o. (przez internet w systemie S24 lub przed notariuszem i rejestrację w systemie PRS);
  • przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.
  • zakup udziałów od wspólnika spółki z o.o., która już istnieje.

Z mojego doświadczenia wynika, że są to najpopularniejsze sposoby uzyskania statusu wspólnika spółki z o.o.

Polski Nowy Ład nie wpływa na nie w kontekście ich istnienia i nie widzę powodu dla którego miałby.

Polski Nowy Ład- wady i zalety spółki z o.o.- CIT

Tu może Cię zaskoczę ale Polski Nowy Ład ma zapisy, które mogą być korzystniejsze dla Ciebie niż te, które aktualnie (grudzień 2021 r.) obowiązują.

Sławny CIT estoński. Czyli 9% opodatkowanie podatkiem dochodowym osoby prawnej (m.in. spółki z o.o. ).

Co ciekawe ta opcja opodatkowania spółki z o.o. jest możliwa już od początku 2021 r. Problem w tym, że przepisy były na tyle nieprecyzyjne, że mało który podmiot zdecydował się na skorzystanie z takiego opodatkowania. A teraz to się zmienia.

Modyfikacja przepisów wpływa na atrakcyjność przyjęcia tego sposoby opodatkowania przez spółkę z o.o.

Co ciekawe, znacznie szersza grupa spółek handlowych może skorzystać z CITu estońskiego, także spółki osobowe (w tym spółka komandytowa).

Estoński CIT (ryczałt podatku dochodowego od osób prawnych) jest alternatywą dla standardowej stawki opodatkowania osób prawnych, która wynosi 19%.

Jak rozmawiamy o podatku CIT to z automatu myślisz o temacie podwójnego opodatkowania spółki z o.o.

Dlaczego podwójnego?

Polski ład a spółka z o.o.

Dlatego, że dochód spółki z o.o. najpierw opodatkowany jest podatkiem CIT. Jeśli wypłacany jest wspólnikom w formie dywidendy to dywidenda jest opodatkowana 19% PIT.

Czyli w uproszczeniu- każdy dochód spółki podlega opodatkowaniu PIT+CIT w takim wypadku.

Dotychczas wspólnicy unikali takiego sposobu opodatkowania. Przede wszystkim poprzez zmniejszanie kwoty opodatkowanej podatkiem dochodowym spółki przez generowanie kosztów spółki z o.o.

Sposobów na obniżanie CIT jest wiele i część z nich może już nie być tak opłacalna jak jest na dzień dzisiejszy. Możesz więcej przeczytać w tym temacie we wpisie Polski Nowy Ład a spółka z o.o.

Polski Nowy Ład- wady i zalety spółki z o.o.- odrębna osobowość prawna spółki

Dlaczego spółka z o.o. to dobry pomysł? Spółka z o.o. to odrębny podmiot, który może działać we własnym imieniu i na swój rachunek.

Nowy Ład to kolejny pakiet przepisów, które mają duży wpływ i raczej bardziej obciążający charakter, dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.

Jednoosobowa działalność gospodarcza może wiązać się z ryzykiem narażenia Twojego majątku osobistego. Dla przykładu w razie niepowodzenia inwestycji czy nieuczciwego kontrahenta, który może wpłynąć na Twoją płynność finansową.

Spółka z o.o. w takiej sytuacji bierze ryzyko na siebie, Ty ryzykujesz wartością swoich udziałów w spółce.

Polski Nowy Ład- wady i zalety spółki z o.o.- koszty i formalności

Założenie spółki z o.o. wiąże sie z poniesieniem określonych kosztów (wnioski do KRS+ kosz notariusza jeśli nie zakładasz spółki przez S24). Koszty te ponosisz już na początku prowadzenia działalności.

Założenie spółki przez internet (S24) jest tańsze od założenia jej u notariusza. Pamiętaj jednak, że żeby w dalszej perspektywie spółka „opłacała się” to lepiej zawiązać ją przed notariuszem.

Możesz wtedy w umowie spółki zawrzeć wszystkie zapisy które „działają” w spółce od razu i pozwalają na kształtowanie korzystnych dla Ciebie wypłat i dają większą kontrolę nad działaniem Twojej spółki.

Księgowość spółki z o.o. to także większe wymogi, nie ma tu możliwości prowadzenia księgowości uproszczonej. Trzeba prowadzić księgi rachunkowe.

Koszty założenia i bieżące koszty działania spółki z o.o. zazwyczaj szybko się zwracają jednak pamiętaj o tym, że trzeba je ponieść.

Forma prowadzenia biznesu w ramach spółki z o.o. to także większe formalności od strony „praktycznej” prowadzenia.

Nie przelejesz sobie pieniędzy z konta spółki na prywatne bez podstawy takiego działania.

Jako wspólnik działasz w spółce głównie w formie udziału w zgromadzeniach wspólników. Bierzesz udział w głosowaniach w uchwałach wspólników. Działalnością spółki na co dzień zajmuje się zarząd.

Część działań w ramach spółki wymaga protokołowania przez notariusza co także generuje koszty (oprócz formalności związanych ze zwołaniem i przeprowadzeniem zgromadzenia).

rodo w spółce z o.o.

Polski Nowy Ład- wady i zalety spółki z o.o.- od JDG do spółki

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i chciałbyś zamienić ją na spółkę to pewnie zastanawiasz się nad sposobem zmiany formy swojego biznesu.

W grę wchodzi przekształcenie (pozwala na zachowanie wszystkich umów, koncesji i licencji Twojej JDG). Możliwy jest także aport przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o.

Jak Polski Nowy Ład wpływa na te działania?

Co ważne, zgodnie z Polskim Nowym Ładem, w każdym z tych przypadku w roku podatkowym w którym takie zdarzenie nastąpi oraz w kolejnym roku podatkowym nie ma możliwości skorzystania z 9% CIT w spółce (czyli z CIT estońskiego).

Jak brałeś takie opcje pod uwagę to pamiętaj o tym.

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justynę Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justyna Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: