Justyna Pietraszko

radca prawny

Jako radca prawny pomagam prowadzić biznes na każdym etapie rozwoju. Realizuję nieszablonowe pomysły, wspieram w codziennej działalności i szukam rozwiązań optymalnych w danej sytuacji. Tworzę umowy, regulaminy, polityki prywatności, rejestruję spółki, wdrażam RODO i pomagam we wszelkich problemach jakie napotyka dzisiejszy przedsiębiorca. Działam zdalnie na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę z o.o.

Praca wspólnika na rzecz spółki z o.o.

Justyna Pietraszko17 stycznia 2022Komentarze (0)

Myślisz nad założeniem spółki albo już ją masz. Czy praca wspólnika na rzecz spółki z o.o. jest możliwa?

Nachodzi Cię myśl jak to teraz ułożyć z tą spółką. Czy możesz pracować w SWOJEJ spółce?

A co z podatkami, ZUS, składka zdrowotną i kosztami generowanymi przez Ciebie jako wspólnika?

Wkurzyły Cię zmiany podatkowe, które wprowadził 2022 r.?

Nie chcesz płacić składki zdrowotnej, która z dużym prawdopodobieństwem kosztuje Cię teraz więcej i w zasadzie nie przynosi żadnych nowych korzyści?

Pogadajmy dziś o pracy wspólnika w spółce z o.o.

Już na początek odpowiem Ci na zasadnicze pytanie.

Tak. Możesz pracować dla spółki jak jesteś jej wspólnikiem.

Praca wspólnika na rzecz spółki z o.o

Umowa o pracę dla wspólnika spółki z o.o.

Może wydawać się to mało logiczne ale wspólnik spółki z o.o. może pracować dla spółki na podstawie umowy o pracę.

Nie możesz tracić z widoku tego, że spółka z o.o. to odrębny podmiot prawny. Taki jak Ty czy ja.

Spółka działa w swoim imieniu i na swój rachunek. Ty jako jej udziałowiec spółki to inna kwestia.

Tak więc spółka może zatrudnić Cię na podstawie umowy o pracę i możesz być jej pracownikiem.

Możesz pracować na pełnym etacie, na 1/2 a nawet 1/8 etatu. Informacyjnie wskażę, że w tym roku 1/8 etatu to koszt ok. 453 złotych dla spółki jako pracodawcy w 2022 roku.

Możesz pracować na umowie o pracę będąc wspólnikiem, a nawet członkiem zarządu tylko pamiętaj o odpowiedniej reprezentacji podczas podpisywania umowy.

Co daje umowa o pracę?

Przywileje wskazane w kodeksie pracy (np. urlopy w określonym wymiarze, ograniczenie odpowiedzialności), ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie w ZUS.

Umowa zlecenia dla wspólnika spółki z o.o.

Umowa zlecenia też wchodzi w grę jeśli chcesz zatrudnić się w swojej spółce.

Praca wspólnika na rzecz spółki z o.o. na podstawie umowy zlecenia może być rozliczana w oparciu o ustaloną stawkę godzinową lub przy ustaleniu stałej kwoty wynagrodzenia.

W 2022 r. przeliczenie wynagrodzenia z tytułu pełnego etatu (160 godzin pracy w miesiącu) pokazuje, że nieco bardziej opłacalna z perspektywy zatrudniającego jest umowa zlecenia. Minimalne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę wynosi 3010 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa dla umowy zlecenia to 19,70 złotych za godzinę.

Umowa zlecenia wiąże się podobnie jak umowa o pracę z ubezpieczeniem zdrowotnym i ubezpieczeniem w ZUS.

Nie wiąże tutaj spółki kodeks pracy, dotyczy on tylko umowy o pracę.

Inna umowa cywilnoprawna dla wspólnika spółki z o.o.

Jeśli zależy Ci na ubezpieczeniu ZUS to umowa o pracę i umowa zlecenia to najczęściej wybierane formy świadczenia pracy dla spółki przez wspólnika.

Nie ma przeszkód by zawrzeć inną umowę cywilnoprawną np. umowę o dzieło ze wspólnikiem. Umowa o dzieło szczególnie opłacalnie wygląda dla kreatywnych z uwagi na potencjalnie możliwe 50% koszty uzyskania przychodu, które obniżają wysokość podatku dochodowego.

Pamiętaj, że umowa o dzieło podlega zgłoszeniu! Nie jest na dziś (styczeń 2022) obarczona obowiązkiem opłacania ZUS czy składki zdrowotnej.

Wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu

Jeśli jesteś członkiem zarządu i zastanawiasz się czy możesz otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie to odpowiedź brzmi „tak”.

Zarządzanie spółką przez Zarząd może być odpłatne i często jest.

Członek zarządu może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy. Dość popularny jest kontrakt menadżerski.

Istnieje też możliwość przyznania wynagrodzenia członkowi zarządu przez wspólników spółki uchwałą z tytułu pełnionej funkcji.

Do 2022 r. była to zdecydowanie najczęściej wybierana forma wypłaty pieniędzy członkowi zarządu- wspólnikowi spółki.

Od 2022 t. traci na popularności z uwagi na wprowadzenie obowiązkowej składki zdrowotnej (9%) od wynagrodzenia wypłaconego na tej podstawie.

Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki

Ostatnie zagadnienie jakie Ci przedstawię w temacie to powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki.

Na czym polegają?

Umowa spółki zobowiązuje wspólnika do świadczeń np. usług lub dostaw surowca. Jest to obowiązek wspólnika i wspólnik wykonuje go zgodnie z umową.

Jeśli jako wspólnik świadczysz powtarzające się świadczenia na rzecz spółki to należy Ci się z tego tytułu wynagrodzenie ustalane w oparciu o rynkową wartość.

Powtarzające się świadczenia niepieniężne jako praca wspólnika na rzecz spółki z o.o. nie podlegają obowiązkowi ZUS czy opłacania składki zdrowotnej. Płacisz wyłącznie podatek PIT od wynagrodzenia otrzymanego z tego tytułu.

Więcej o powtarzających się świadczeniach niepieniężnych wspólnika przeczytasz w jednym z poprzednich wpisów: swiadczenia-niepieniezne-wspolnika-na-rzecz-spolki/.

Praca wspólnika w spółce, a organy i kontrole

Nie taki diabeł straszny jak go malują. Jestem pewna, że słyszałeś o różnych pomysłach organów, zwłaszcza ZUS w kontekście świadczenia przez wspólnika pracy na rzecz spółki z o.o.

I tak na przykład jednym z argumentów organów jest taki, że posiadanie większości udziałów w spółce przez wspólnika prowadzi to kontroli nad decyzjami podejmowanymi przez spółkę. Według mnie to chybiony argument. Umyka organowi to, że spółka z o.o., że to odrębna osoba prawna. Rozmywa się tu oddzielenie wspólnika udziałowca od spółki, która samodzielnie działa.

Kolejna kwestia podnoszona przez organy to problem generowania kosztów przez wspólnika na rzecz spółki celem unikania podatku CIT.

Wynagrodzenia wypłacane wspólnikowi stanowią koszt uzyskania przychodu spółki, a więc zmniejszają zysk wypłacany poprzez dywidendę.

To problem bardziej złożony i poświęcę mu odrębny wpis w przyszłości.

W skrócie mówiąc: Uważam, że dopuszczalnym jest by wspólnik wykonywał na rzecz spółki różne świadczenia, działał odpłatnie na jej rzecz.

Daje to z jednej strony poczucie stabilności spółce, która ma zaufanego pracownika, który działa w jej interesie. Z drugiej strony daje to możliwość zarobku wspólnikowi, rynek zbytu dla jego umiejętności lub produktów.

Od 2023 roku ma wejść w życie pojęcie ukrytej dywidendy. Jest to jeden z tworów wprowadzonych do porządku prawnego Polskim Ładem.

Podejrzewam, że ulegnie zmianie więc nie martwmy się na zapas.

Na widoku trzeba mieć jeszcze jedną kwestię.

Ceny transferowe, czyli powiązania osobowe/kapitałowe miedzy spółką a podmiotem, który generuje na jej rzecz koszty.

Najważniejsze by współpraca nie była fikcyjna a ceny były rynkowe. Jeśli działasz zgodnie z tymi regułami to nie masz czego się obawiać.

I pamiętaj: Kontrola organów to nie jest koniec świata.

I choć myśl może być stresująca to przetrwamy to i w razie potrzeby wszystko wyjaśnimy.

Łączenie różnych podstaw świadczenia pracy przez wspólnika

Nie ma przeciwskazań do tego żebyś łączył różne rodzaje świadczenia pracy na rzecz spółki.

Możesz być zatrudniony na podstawie umowy o pracę w zakresie obsługi klienta i świadczyć powtarzające się świadczenia niepieniężne polegające na comiesięcznym rozliczaniu księgowości spółki.

Jeśli zastanawiasz się jak ułożyć proces w swojej spółce i potrzebujesz pomocy to zapraszam do kontaktu.

Justyna Pietraszko
radca prawny

Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

***

Świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki

Świadczenia niepieniężne wspólnika na rzecz spółki czyli jeden z najgorętszych tematów dotyczących spółki z o.o. w ostatnim czasie.

Mówi się, że nowy rok, nowy Ty. Może na początek wystarczy jedno nowe postanowienie w umowie spółki?

Bez cienia wątpliwości wiem jedno. Jest taki jeden przepis kodeksu spółek handlowych, który [Czytaj dalej..]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justynę Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justyna Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: