Justyna Pietraszko

radca prawny

Jako radca prawny pomagam prowadzić biznes na każdym etapie rozwoju. Realizuję nieszablonowe pomysły, wspieram w codziennej działalności i szukam rozwiązań optymalnych w danej sytuacji. Tworzę umowy, regulaminy, polityki prywatności, rejestruję spółki, wdrażam RODO i pomagam we wszelkich problemach jakie napotyka dzisiejszy przedsiębiorca. Działam zdalnie na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę z o.o.

AML w spółce z o.o.

Justyna Pietraszko11 kwietnia 2022Komentarze (0)

Dziś o temacie trochę mam wrażenie pomijanym, a bardzo ważnym. AML w spółce z o.o.

Pani Justyno, o co chodzi z tym rejestrem beneficjentów? Muszę się do niego rejestrować? Jak to zrobić? Ostatnio otrzymałam takie pytanie i postanowiłam, że odpowiem tutaj.

AML (Anti-Money Laundering) można rozumieć w uproszczeniu jako przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Ostatnie lata przyniosły nam nowe obowiązki w tym kontekście i musisz je wykonywać prowadząc spółkę z o.o.

Dużej części osób wydaje się, ze to temat dla dużych korporacji, grup kapitałowych, ewentualnie dużych spółek. Jeśli też tak do dziś myślałeś to niestety- tak nie jest.

I tu zaskoczenie. AML w spółce z o.o. będzie także stosowane niezależnie od wielkości spółki i jej działalności.

Dziś powiem Ci trochę więcej o dwóch rejestrach, które prowadzone są w oparciu o ustawę dotyczącą AML.

Sprawdź czy dopełniłeś obowiązku wpisu.

Jeśli jesteś członkiem zarządu spółki z o.o. na podstawie kontraktu menedżerskiego (B2B) koniecznie sprawdź informację o rejestrze działalności na rzecz spółek lub trustów. Przekazuję ją poniżej.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

Spółka z o.o. ma obowiązek ustalenia beneficjenta rzeczywistego spółki i zgłoszenia go do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).

Kim jest ten beneficjent zapytasz? To osoba, która bezpośrednio lub pośrednio sprawuje kontrolę nad spółką. Taka, która posiada uprawnienia wynikające z okoliczności prawnych lub faktycznych, które umożliwiają decydujący wpływ na działania Twojej spółki.

Będzie to na przykład członek zarządu jak i wspólnik  posiadający określoną ilość udziałów. Ważne jest to, że beneficjentem jest zawsze osoba fizyczna. Co to zatem oznacza? W przypadku złożonych grup kapitałowych trzeba dotrzeć do beneficjenta po nitce do kłębka (po drodze może być kilka spółek lub innych osób  prawnych).

Zgłoszenie do CRBR możesz podpisać EPUAPem. Zgłoszenie podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją spółki wynikającą z umowy spółki.

Rejestracji do CRBR możesz dokonać wyłącznie w formie elektronicznej na stronie: https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/.

Brak zgłoszenia lub zgłoszenie spóźnione może skutkować nałożeniem kary na Twoją spółkę.

Rejestr działalności na rzecz spółek lub trustów

Prowadzisz w ramach spółki z o.o. biuro wirtualne i obsługujesz spółki?

Do 30 kwietnia 2022 r. powinieneś zarejestrować się także w Rejestrze działalności na rzecz spółek lub trustów.

Podmioty, które prowadzą działalność na rzecz spółek lub trustów zostały w 2021 roku objęte obowiązkiem wpisu do rejestru działalności na rzecz spółek lub trustów.

Jak rozumieć działalność na rzecz spółek lub trustów? Już tłumaczę.

Ustawa mówi, że prowadzisz działalność na rzecz spółek lub trustów jeśli polega ona na:

  • tworzeniu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej lub
  • pełnieniu funkcji członka zarządu lub umożliwianiu innej osobie pełnienia tej funkcji lub podobnej funkcji w osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej lub
  • zapewnianiu siedziby, adresu prowadzenia działalności lub adresu korespondencyjnego oraz innych pokrewnych usług osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej lub
  • działaniu lub umożliwieniu innej osobie działania jako powiernik trustu, który powstał w drodze czynności prawnej lub
  • działaniu lub umożliwieniu innej osobie działania jako osoba wykonująca prawa z akcji lub udziałów na rzecz podmiotu innego niż spółka notowana na rynku regulowanym podlegającym wymogom dotyczącym ujawniania informacji zgodnie z prawem Unii Europejskiej lub podlegająca równoważnym standardom międzynarodowym.

Moim zdaniem dla wielu członków zarządu ważna będzie przesłanka pełnienia funkcji członka zarządu.  Każdy członek zarządu, który pełni funkcję w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (kontraktu menedżerskiego) jak wydaje się powinien zarejestrować się do Rejestru działalności na rzecz spółek lub trustów.

Rejestr działalności na rzecz spółek lub trustów to najnowszy obowiązek na gruncie ustawy (na równi z rejestrem działalności związanej z wirtualnymi walutami).

Pamiętaj koniecznie by zweryfikować czy i Ty nie powinieneś się wpisać do niego. Możliwe, że i Twoja spółka powinna się zarejestrować.

Zgłoszenia dokonujesz elektronicznie. Możesz złożyć podpis poprzez EPUAP. Taka działalność powinna być wykonywana po wpisie do rejestru.

AML w spółce z o.o.- czym jeszcze pamiętać?

Jeśli Twoja spółka prowadzi działalność związaną z wirtualnymi walutami pamiętaj także o wpisie do Rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Jeśli chcesz otworzyć kantor obracający walutą wirtualną to koniecznie przed rozpoczęciem działalności zgłoś się do rejestru. Ustawa mówi, że taka działalność powinna być prowadzona po wpisie do rejestru więc pamiętaj o tym!

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność objętą zgłoszeniem do rejestru działalności na rzecz spółek lub trustów  lub w zakresie walut wirtualnych muszą spełniać określone przesłanki. Chodzi o wymóg niekaralności jako pierwszą przesłankę. Druga to konieczność posiadania i udokumentowania doświadczenia związanego z prowadzoną działalnością. Przesłanki spełnić muszą osoby fizyczne zatem sprawdź zawsze czy je spełniasz ty lub osoby z ramienia spółki objęte ustawą.

Brak wpisu do rejestru naraża Cię na karę pieniężną.

***

Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika

Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika to bardzo ciekawe rozwiązanie prawne opisane wprost w ksh.

Jednym z najpopularniejszych wpisów na blogu jest ten o świadczeniach niepieniężnych wspólnika na rzecz spółki.

Nie dziwi mnie to wcale. Jeśli szukasz legalnego sposobu na zmniejszenie swoich obciążeń względem Państwa to jest to jedna z opcji, którą możesz rozważać… [czytaj dalej...].

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justynę Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justyna Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: