Justyna Pietraszko

radca prawny

Jako radca prawny pomagam prowadzić biznes na każdym etapie rozwoju. Realizuję nieszablonowe pomysły, wspieram w codziennej działalności i szukam rozwiązań optymalnych w danej sytuacji. Tworzę umowy, regulaminy, polityki prywatności, rejestruję spółki, wdrażam RODO i pomagam we wszelkich problemach jakie napotyka dzisiejszy przedsiębiorca. Działam zdalnie na terenie całego kraju.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę z o.o.

Dominujący wspólnik

Justyna Pietraszko26 lutego 2024Komentarze (0)

Dziś trochę o dylemacie wielu przedsiębiorców i wspólników, czyli o tym czy dominujący wspólnik oznacza jednoosobową spółkę z o.o.

Kiedy trochę poczytasz o spółce z o.o. i gdy zakładasz spółkę albo odkupujesz udziały, zastanawiasz się ile udziałów możesz mieć maksymalnie by nie pałać ZUSu. Wynika to, z tego, że ZUS lubi kwalifikować dominującego wspólnika jako wspólnika wyłącznego i nakładać obowiązek ozusowania go  jako wspólnika większościowego.

Dominujący wspólnik to w utartym rozumieniu organów (zwłaszcza ZUSu) taki, który posiada większość udziałów spółki. Czyli będzie to po prostu wspólnik większościowy.

Takie podejście nie jest  zasadne według mnie i już dawno o tym wspominałam na blogu. Biorę je jednak pod uwagę przy organizacji spółki z o.o. klienta, by nie wprowadzać potencjalnych problemów tam, gdzie można tego uniknąć.

Temat kolejny raz dotarł do Sądu Najwyższego i 21 lutego 2024 r.  (sygn.III UZP 8/23) dostaliśmy wreszcie stanowisko przychylne spółce z o.o. w której dominujący wspólnik posiada 99% udziałów.

Sąd Najwyższy podzielił moje zdanie i wskazał, że w sytuacji gdy wspólnik posiada 99% udziałów i ma opcję swobodnego kształtowania uchwał na zgromadzeniu wspólników, to spółka nie podlega ubezpieczeniom społecznym (ZUS). Sąd Najwyższy poparł więc literalną wykładnię przepisu i powiedział wprost, że 99% udziałów to nie 100%.

W sieci znajdziesz informacje o konieczności „odpowiedniego” podziału udziałów spółki, który ma zapewnić „bezpieczeństwo”.

Niestety dotychczasowe podejście ZUSu skutkuje kombinowaniem m.in. przy podziale udziałów między wspólników. Jaki jest tego cel?

Uniknięcie zarzutu posiadania przez spółkę jednoosobowej spółki z o.o. gdyż  wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. ma obowiązek opłacania składek ZUS. Jednoosobowa spółka z o.o. to zgodnie z przepisami taka, w której 100% udziałów posiada jeden podmiot.

Nie będę dziś rozwijać tematu innych okoliczności wpływających na uznanie spółki za jednoosobową, ale zasygnalizuję, że podział udziałów to nie wszystko. Ważne są też inne tematy. Zajmiemy się nimi przy okazji innego wpisu.

Dominujący wspólnik

Jaka proporcja udziałów w spółce z o.o. jest bezpieczna? Dominujący wspólnik, a ZUS

Znajdziesz różne zalecenia, np. podział 90% do 10% udziałów, 80%  do 20% udziałów. Czasem będzie to granica wskazania wspólnika w CRBR, czyli 76% do 24% udziałów. Nie uważam by którykolwiek z ww. podziałów dawał gwarancję.

Jako że temat przewija się w kontekście spółki z o.o. dość często, ja również przekazuję moim klientom swoje rekomendacje. Głównie w kontekście podziału udziałów oraz praw i obowiązków wspólników może  być to ważne.

Uważam jednocześnie, że podział udziałów to tylko cześć problemu. Skupienie się wyłącznie na tej kwestii nie jest gwarancją braku problemów w kontekście ZUS i omawianego problemu.

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie daję szansę na rozsądniejsze stanowisko organów w temacie i dobrze, że się pojawił.

Jednak czy na pewno nie będzie już kwestionowania statusu spółki z dominującym wspólnikiem w kontekście podlegania składkom ZUS? Mam wątpliwości.

Wyrok Sądu Najwyższego, a stanowisko ZUS

Moje doświadczenie podpowiada, by ostudzić nieco swoje emocje i pamiętać, że mamy też kilka wyroków popierających dotychczasowe stanowisko ZUSu.

Nie sądzę też, by ZUS tak łatwo odpuścił wspólnikom dominującym z prostej przyczyny. Gdy dominujący wspólnik nie podlega składkom społecznym, ZUS nie otrzymuje składek.

Składki w jakieś części spraw ZUS już sprawnie pobrał i czasem wciąż próbuje pobierać.

>>> Czy spółka z o.o. może mieć prokurenta i nie mieć zarządu? Przeczytaj artykuł: Prokurent spółki z o.o.

Spółka z o.o. to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej w Polsce. Sporo spółek to spółki dwuosobowe. Często są to spółki męża i żony co daje ZUSowi dodatkowe argumenty co do pozornej spółki z dwoma wspólnikami.

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Tak jak wspomniałam. Wedle przepisu spółka jednoosobowa to taka, w której 100%  udziałów posiada jedna osoba. Dla mnie to jasne.

W ocenie ZUS spółka jednoosobowa to taka, w której jeden wspólnik posiada w praktyce swobodę decydowania o losie spółki, jej decyzjach i sposobie jej działania.

Niby to zdanie ZUS nie do końca wynika z literalnego brzmienia przepisu, ale jest na tyle utarte, że o ile jest taka możliwość, to w mojej ocenie warto ułożyć swoją spółkę, tak by oszczędzić sobie ewentualnej wymiany zdań w sprawie z ZUS.

Umowa o pracę wspólnika większościowego

Problem, który łączy się ze wspólnikiem większościowym to także odpowiedź na pytanie, czy dominujący wspólnik spółki z o.o. może się zatrudnić w swojej spółce.

Tutaj wkracza prawo pracy i pojęcie nadrzędności nad pracownikiem. Nie ma zgody co do tego, że przy dominującej strukturze właścicielskiej, spółka może być pracodawcą dla wspólnika dominującego.

Dominujący wspólnik w ocenie przeciwników ma taki status właścicielski, takie uprawnienia, które nie pozwalają na „zarządzanie” takim pracownikiem.

>>> Sprawdź z czym wiąże się zmiana umowy spółki z o.o. i kiedy trzeba jej dokonać: Zmiana umowy spółki z o.o.

Moim zdaniem przytoczony na wstępie wyrok Sądu Najwyższego może załagodzić stanowisko części przeciwników.

Przyznam jednak, że zdroworozsądkowo podchodząc do tematu, w tym wypadku nawet ja jestem w stanie znaleźć argumenty za tym, że stosunek pracowniczy może być w takiej sytuacji iluzoryczny.

Oczywiście znajduję też takie, które mówią, że dominujący wspólnik to pracownik jak każdy inny. Temat nie jest oczywisty i dużo zależy od okoliczności danej sprawy.

Dominujący wspólnik podsumowanie

Nie mam wątpliwości, że najnowszy wyrok Sądu Najwyższego jest ważny. Na pewno będzie korzystny dla wielu wspólników większościowych. Daje dodatkowy argument w razie ewentualnych sporów z ZUSem.

Nie żyjemy jednak w świecie idealnym. Znajdziemy też wyroki niekorzystne. Mimo, że będziemy uważać je za nieprawidłowe, uważam, że nie warto przymykać na nie oko.

Spółka z o.o. to forma prowadzenia działalności gospodarczej. Przy jej wykorzystaniu masz prowadzić biznes.  Masz osiągać swoje cele. Jeśli możesz ułożyć swoją spółkę z o.o. tak, by dominujący wspólnik nie był przyczyną ewentualnych sporów z ZUS, to tak zrób.

Skup się na biznesie i działaj.

Temat nie jest oczywisty i podział procentowy udziałów nie załatwi sprawy. Jeśli chcesz go ze mną omówić, zapraszam do kontaktu.

Justyna Pietraszko
radca prawny

kontakt@kancelariapietraszko.pl

#dominującywspólnik #wspólnikwiększościowy #podziałudziałówspółki #spółkajednoosobowa #spółkadwuosobowa #wspólnikiluzoryczny #statuswspólnikaazus

Zdjęcie Medienstürmer pochodzi z Unsplash

***

Uchwały zgromadzenia wspólników

Spora grupa czytelników mojego bloga, tak jak spółki działające pod moimi skrzydłami, ma w każdym roku sporo pytań o coroczne zgromadzenie wspólników i uchwały zgromadzenia wspólników.

Dlatego w tym roku postanowiłam przygotować krótką instrukcję działania i informację o tym jakie Uchwały zgromadzenia wspólników są obowiązkowe nieco wcześniej niż zwykle.

Zgromadzenie wspólników odbywa  się co do zasady do końca czerwca danego roku.

Uchwały zgromadzenia wspólników  podejmowane są w każdym roku obrotowym spółki [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justynę Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Justyna Pietraszko Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: